ش. آگوست 17th, 2019

کارنامه برنامه های مهاجرت استانی کانادا در نیمه نخست سال ۲۰۱۹

انتظار می رفت فعالیت برنامه های مهاجرت استانی کانادا که از آنها به اختصار PNP نام برده می شود در نیمه نخست سال جاری میلادی با کاهش چشمگیر مواجه شود، اما وقایع همیشه آنگونه که باید اتفاق نمی افتند. برنامه های مهاجرت استانی کانادا بر خلاف انتظار، فعالیت های قابل توجهی در شش ماهه نخست سال 2019 داشته اند. البته با توجه به اینکه سهمیه تخصیص داده شده برای سال 2019 افزایش داشته این اتفاق جای تعجب ندارد.

کارنامه برنامه های مهاجرت استانی کانادا در نیمه نخست سال ۲۰۱۹

۳۰ تیر ۱۳۹۸


اخبار, اخبار مهاجرت در

انتظار می رفت فعالیت برنامه های مهاجرت استانی کانادا که از آنها به اختصار PNP نام برده می شود در نیمه نخست سال جاری میلادی با کاهش چشمگیر مواجه شود، اما وقایع همیشه آنگونه که باید اتفاق نمی افتند. برنامه های مهاجرت استانی کانادا بر خلاف انتظار، فعالیت های قابل توجهی در شش ماهه نخست سال 2019 داشته اند. البته با توجه به اینکه سهمیه تخصیص داده شده برای سال 2019 افزایش داشته این اتفاق جای تعجب ندارد.

برنامه های مهاجرت استانی کانادا به برخی استان ها و نواحی کانادا اجازه می دهند سالانه از طریق مسیرهای مهاجرتی گوناگون که متناسب با نیازهای بازار کار استان های کانادا طراحی شده اند تعداد معینی متقاضی مهاجرت کاری را برای اقامت دائم انتخاب کنند. 

مسیرهای PNP هماهنگ با اکسپرس انتری

مسیرهای PNP هماهنگ با سیستم اکسپرس انتری فدرال در شش ماهه نخست سال 2019 فعالیت زیادی داشتند و برای هزاران متقاضی که در صف انتظار سیستم اکسپرس انتری دولت فدرال کانادا پروفایل داشتند دعوتنامه برای تقاضا جهت انتخاب شدن از طرف استان صادر کردند.

گفتنی است سیستم اکسپرس انتری سیستمی برای مهاجرت به کانادا است که در سه دسته ی کارگر ماهر فدرال، مشاغل دارای مهارت و تجربه ی کانادایی از سراسر جهان بر پایه ی امتیازات و معیارهایی مهاجر جذب می کند. کاندیدها بر اساس امتیازی که در سیستم جامع رتبه بندی دارند دسته بندی می شوند؛ این سیستم به کاندیدها بر اساس تسلط بر زبان انگلیسی یا فرانسوی (دو زبان رسمی کانادا)، سن، تحصیلات و سابقه کار امتیازدهی می کند. برای کاندیدهایی که بالاترین امتیاز را داشته باشند به تناوب برگزاری پذیرش ها ITA (دعوتنامه برای تقاضا جهت اقامت دائم) صادر می شود.

متقاضیانی که علاقه مند هستند از طریق یکی از چند مسیر PNP مرتبط و هماهنگ با اکسپرس انتری برای انتخاب شدن از طرف استان در نظر گرفته شوند می بایست در گام نخست در صف انتظار اکسپرس انتری پروفایل بسازند.

انتاریو

استان انتاریو برای سال 2019 قصد داشت 6 هزار و 900 متقاضی را انتخاب کند و از این رو بزرگترین استان در بین استان ها و نواحی شرکت کننده در برنامه های مهاجرت استانی کانادا محسوب می شود.   

استان انتاریو پر جمعیت ترین استان کانادا است و بزرگترین شهر کانادا یعنی تورنتو و پایتخت این کشور پهناور یعنی اتاوا را در خود جای داده است. استان انتاریو سالانه بیشترین تعداد مهاجران را می پذیرد؛ 64 درصد افرادی که از طریق اکسپرس انتری در سال 2018 اقامت دائم گرفتند در این استان ساکن شده اند.

برنامه مهاجرت استانی انتاریو سه مسیر مرتبط با اکسپرس انتری دارد که در نیمه نخست سال جاری میلادی فعالیت زیادی داشتند و برای 3 هزار و 846 متقاضی اکسپرس انتری اعلامیه تمایل یا Notification of Interest صادر نمودند. این سه مسیر عبارت اند از:

  • اولویت های سرمایه انسانی
  • کارگر ماهر فرانسوی زبان
  • مشاغل دارای مهارت (Skilled Trades)

این مسیرها به برنامه مهاجرت استانی انتاریو اجازه می دهند در صف انتظار اکسپرس انتری به دنبال متقاضیانی بگردد که واجد شرایط هستند. داشتن پیشنهاد کار جزو شرایط الزامی هیچ یک از این سه مسیر نیست و تنها اولویت های سرمایه انسانی داشتن حداقل امتیاز سیستم جامع رتبه بندی را الزامی عنوان کرده است.

 گفتنی است تنها آندسته از متقاضیان اکسپرس انتری که از طرف استان اعلامیه تمایل دریافت کرده اند می توانند تقاضای خود را برای انتخاب شدن از طرف استان جهت اقامت دائم ارائه کنند.

از مجموع 3846 دعوتنامه ای که از طریق این سه مسیر صادر شده است 67 درصد طی دو پذیرش از طریق اولیت های سرمایه انسانی صادر شده اند. حد اقل امتیاز در هر دو پذیرش 439 بوده است.

انتاریو این روند را در نیمه دوم سال جاری که چند روزی از آن را پشت سر گذاشته ایم نیز ادامه داده است و همانطور که قبلا در شبکه های اجتماعی و وبسایت ویزا موندیال منتشر شد، در پذیرش 8 جولای که مختص شاغلان بخش تکنولوژی بود برای 1623 متقاضی با حداقل 439 امتیاز در سیستم جامع رتبه بندی دعوتنامه صادر کرده است.

دو مسیر دیگر یعنی کارگر ماهر فرانسوی زبان و مشاغل دارای مهارت نیز در نیمه نخست سال 2019 فعال بوده و مجموعا 1281 اعلامیه تمایل صادر نمودند.

مسیر مهاجرتی کارگر ماهر فرانسوی زبان به برنامه مهاجرت استانی انتاریو اجازه می دهد در صف انتظار اکسپرس انتری به دنبال متقاضیانی بگردد که واجد شرایط هستند؛ این شرایط عبارت اند از تسلط بر زبان های انگلیسی یا فرانسه و سایر معیارها.

مسیر مهاجرتی مشاغل دارای مهارت یا Skilled Trades نیز به برنامه مهاجرت استانی انتاریو اجازه می دهد در صف انتظار اکسپرس انتری به دنبال متقاضیان  Federal Skilled Worker Class یا Canadian Experience Class که در حال حاضر در انتاریو سکونت داشته و در این استان در یکی از مشاغل Minor Group 633 و یا  Major Group 72, 73, 82 در دسته بندی مالی مشاغل کانادا (NOC) حد اقل یک سال سابقه کار تمام وقت و یا معادل آن سابقه کار پاره وقت دارند بگردد.

آلبرتا

اما بیشترین بحث ها در مورد برنامه مهاجرت استانی آلبرتا که یک سال پیش از آن رونمایی شد انجام گرفته است. برنامه مهاجرت استانی آلبرتا به این استان اجازه می دهد در صف انتظار اکسپرس انتری به دنبال متقاضیان واجد شرایط بگردد؛ داشتن تنها 300 امتیاز در سیستم جامع رتبه بندی از جمله این شرایط است.

جالب است بدانید داشتن پیشنهاد کار یا سابقه کار در آلبرتا جزو شرایط مسیر اکسپرس انتری آلبرتا نیست اما در عین حال متقاضیان باید نشان دهند که در استان آلبرتا پیوندهای محکمی دارند (نظیر داشتن خویشاوندان درجه یک) و در شغلی شاغل باشند که حامی توسعه اقتصادی و اولویت های آلبرتا در راستای تنوع سازی است. با این همه، آلبرتا هنوز فهرستی از مشاغل واجد شرایط منتشر نکرده است. 

برنامه مهاجرت استانی آلبرتا می گوید که متقاضیانی دراولویت هستند که:

  • در آلبرتا سابقه کار دارند/ از کارفرمای آلبرتایی پیشنهاد کار دریافت کرده اند؛
  • از یکی از موسسات آموزش عالی/دانشگاه های آلبرتا فارغ التحصیل شده اند و پیشنهاد کار معتبر دارند؛ یا
  • فرزند، همسر یا خواهر/برادار آنها در آلبرتا زندگی می کنند.

برنامه مهاجرت استانی آلبرتا تا اینجای سال 2019 از طریق مسیر اکسپرس انتری آلبرتا 17 پذیرش برگزار کرده است و طی این پذیرش ها مجموعا 3996 اعلامیه تمایل صادر کرده است. در واقع در هشت مورد از این پذیرش ها، حد اقل امتیاز 302 یا کمتر بوده است. در چهار پذیرش حداقل امتیاز 300 بوده است. پایین ترین حداقل امتیاز تا اینجای سال 2019، در هر 13 پذیرش اکسپرس انتری که تمام برنامه ها را پوشش داده اند، 438 بوده است.

نوا اسکوشیا

برنامه مهاجرت اساتنی نوا اسکوشیا یکی از نوآورانه ترین برنامه هاست و از سه مسیر برای انتخاب متقاضیان اکسپرس انتری استفاده می کند. برنامه مهاجرت استانی نوا اسکوشیا در سه مورد برای جستجو در صف انتظار اکسپرس انتری از مسیر اولویت های بازار کار استفاده کرد و متقاضیانی با سابقه کار در مشاغلی معین را هدف گرفت. داشتن پیشنهاد شغلی جزو شرایط این برنامه نیست و رسیدن به حداقل امتیاز نیز همیشه الزامی نیست.

ساسکاچوان

در نیمه نخست سال 2019، زیرمجموعه International Skilled Worker: Express Entry برنامه مهاجرت استانی ساسکاچوان نیز بسیار فعال بود. این زیرمجموعه بر مبنای ابراز تمایل یا Expression of Interest فعالیت می کند؛ بدین معنی که متقاضیانی که که مایل هستند از طرف این استان انتخاب شوند باید پروفایل جداگانه ای درپورتال استان ساسکاچوان باز کنند.

پروفایل ها بر اساس چارچوب امتیازدهی منحصر به فرد ساسکاچوان امتیازبندی می شوند و برای متقاضیانی که بالانرین امتیاز را دارند طی پذیرش های متوالی دعوتنامه جهت تقاضا برای انتخاب شدن از طرف استان صادر می شود.

از جمله شرایطی که متقاضیان اکسپرس انتری باید داشته باشند داشتن سابقه کار در یکی از مشاغل مورد نیاز استان ساسکاچوان است. داشتن پیشنهاد کار الزامی نیست اما متقاضی باید شرایط دیگری داشته باشد. برنامه مهاجرت استانی ساسکاچوان در نیمه نخست سال 2019، از طریق زیرمجموعه اکسپرس انتری هشت دور پذیرش برگزار کرد و برای 1116 متقاضی دعوتنامه جهت تقاضا برای انتخاب شدن از طرف استان صادر نمود.  

سایر استان ها

مسیرهای مهاجرتی مرتبط با اکسپرس انتری در استان های منیتوبا، جزیره پرنس ادوارد و بریتیش کلمبیا نیز در شش ماهه نخست سال جاری میلادی فعال بودند. برنامه مهاجرت استانی منیتوبا طی 12 پذیرش برای 4500 کارگر ماهر دعوتنامه صادر نمود که حد اقل 300 تا از این دعوتنامه ها به دست متقاضیان اکسپرس انتری رسید.  

جزیره پرنس ادوارد هم بین ژانویه تا جولای 2019 شش پذیرش برگزار کرد و مجموعا 671 دعوتنامه برای متقاضیان اکسپرس انتری و Labour Impact صادر نمود. برنامه مهاجرت استانی بریتیش کلمبیا نیز از طریق مسیر Express Entry B.C. در شش ماه اول 2019 به طور هفتگی دعوتنامه صادر کرده است.

به خدمات اخذ ویزای تحصیلیبورسیهاخذ اقامت دائم نیاز دارید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *